Southern Excellence Awards

Southern Excellence Awards

 

Category Sponsors

Friday 10 November 2017

Property Council New Zealand's South Island Branch proudly presents the annual Southern Excellence Awards, to be held on Friday 10 November 2017 at the Air Force Museum in Christchurch. These awards aim to acknowledge and applaud the people in property, the crusaders who have paved the way and whose vision will shape our cities and towns for future generations. Coming together as the property industry, the awards night will recognise and celebrate outstanding leadership and innovation in the South Island industry – this event has quickly become a fixture on the local property calendar.

Last year's awards sold out; bringing together over 500 property professionals from throughout the South Island, attracting over 40 nominations and awarding eight outstanding individuals and teams. The feedback was fabulous, the winners were inspiring and best of all, this year we're back and better than ever.

To register, click here


Congratulations to the 2017 Nominees

Greenwood Roche
Young Achiever of the Year
  • Adam Copland, Mitchell Mackersy Lawyers
  • Adam Nash, Southbase Construction
  • Andrew Carter, Carter Group
  • Charlotte McKirdry, Parker Warburton Team Architects
  • Daniel Jessop, Cosgroves
  • Fiona Short, Warren and Mahoney
  • Patricia Leary, Southbase Construction
  • Paul Embleton-Muir, The Project Office
  • Rachel Bowen-Price, Inovo
  • Tom Chatterton, Rider Levett Bucknall
  • Tom Revell, Aurecon Group
Resene Urban Design
  • BNZ Centre, Sheppard and Rout
  • Haeata Community Campus, Hawkins
  • Oi Manawa - Canterbury Earthquake National Memorial, GHD
  • Rolleston College, Hawkins
  • The Crossing Redevelopment, Wilson and Hill Architects
WSP Best Team Award
  • Christchurch Boys High School Redevelopment, Ministry of Education, Christchurch Boys' High School, Greenstone Group, Jasmax, WSP, T&T, Lewis Bradford, Southbase, Clare Kelly, Maltbys
  • Christs College - Kitchen Tower Team, Holmes Consulting, Naylor Love, Wilkie + Bruce, One4 Limited 
  • Colliers Real Estate Management Team, Colliers Real Estate Management
  • Glenavy Plant, Babbage Consultants
  • Harvey Norman Commercial South Island, Harvey Norman Commercial Division
  • Lemonwood Grove School, Southbase Construction Project Team
  • Pita Te Hori - DES, Ngāi Tahu Property, Aurecon, Warren and Mahoney, Pioneer Energy, Engie, EECA, Christchurch City Council
  • PwC Centre, Warren and Mahoney, Armitage Williams, Cosgroves, Beca, Holmes Fire, Mott MacDonald
  • The Crossing Redevelopment, Carter Group
  • Vodafone Building Engineering and Construction Team, Kirk Roberts Consulting Engineers, Calder Stewart Development and Construction
GHDWoodhead creativespaces Property Professional of the Year Award
  • Brady Cosgrove, Cosgroves
  • Don Miskell, Miskell Consultancy
  • Harry von Tongeren, Pillar Property Investments
The Buchan Group Outstanding Leadership Award
  • Jade Kirk, Kirk Roberts Consulting Engineers
  • Nick Hunt, Lichfield Holdings

2017 Award Categories

  • Greenwood Roche Young Achiever of the Year
  • Resene Urban Design Award
  • WSP Best Team Award
  • GHDWoodhead Creativespaces Property Professional of the Year Award
  • The Buchan Group Outstanding Leadership Award
  • Kirk Roberts Consulting Engineers Long Service Award
  • Anderson Lloyd Judges Choice Award
  • Property Council South Island Supreme Award

For further information contact the South Island Branch Manager, Amelia Lindsay 

M +64 22 470 2926