Property Industry Awards 2020

Congratulations to our 2020 Winners!

On 12 November 2020, after two COVID-induced postponements, we hosted over 1,400 guests to celebrate the very best of the property industry at the Property Council New Zealand Rider Levett Bucknall Property Industry Awards 2020.

Where to next?


Awards Highlights

Congratulations to the winners of the Rider Levett Bucknall Supreme Award, Stride Property and Waste Management NZ for the Waste Management NZ Headquarters in Auckland.

Click below to view and download all the images from the event courtesy of Dillon Photography.

Winners media wall imagesGeneral event & stage imagesGeneral media wall images

2020 Award Winners

Download the full list of winners here.


Rider Levett Bucknall Supreme Award Winner

Waste Management NZ Auckland Headquarters
Submitted by Stride Property Limited and Waste Management New Zealand Limited

 

Warren and Mahoney Civic and Arts Property Award

Best in Category

Hastings Police Station, Hastings - submitted by GHD

Excellence

  • Building C – Mt Eden Corrections Facility, Auckland - submitted by Beca Limited, Department of Corrections
  • Hihiaua Cultural Centre, Whangarei - submitted by Moller Architects
  • Te Manawa (Westgate Library), Auckland - submitted by Auckland Council

Merit

  • Airways, Auckland - submitted by Auckland Airport
  • Auckland Police District Headquarters, Auckland - submitted by Fisher Funds Management
  • Te Rau Aroha Museum, Waitangi - submitted by MPM Projects Limited

 

RCP Commercial Office Property Award

Best in Category

Defence House, Wellington - submitted by Precinct Properties

Excellence

  • Te Ao Nui, Palmerston North - submitted by WSP New Zealand Limited
  • Waste Management Auckland Headquarters, Auckland- submitted by Stride Property Limited, Waste Management New Zealand Limited

Merit

  • 82 Wyndham Street, Auckland - submitted by Argosy Property No.1 Limited

 

Greenstone Group Education Property Award

Best in Category

University of Waikato – Tauranga Campus, Tauranga - submitted by Greenstone Group, University of Waikato, Jasmax

Excellence

  • Beatrice Tinsley Building, Christchurch - submitted by University of Canterbury
  • Fantails Estate - submitted by Collingridge and Smith Architects
  • The University of Auckland Faculty of Engineering / Te Herenga Mātai Pūkaha (B405), Auckland - submitted by University of Auckland, RCP, Jasmax, Structure Design Limited, Beca Limited, Hawkins

Merit

  • Performing Arts Studio and Suite, Dunedin Submitted by University of Otago
  • Shirley Boys’ & Avonside Girls’ High Schools, Christchurch - submitted by ASC Architects
  • Victoria University Maru, Wellington - submitted by Hawkins
  • Western Springs College Ngā Puna O Waiōrea, Auckland - submitted by Jasmax, Ministry of Education, Downer
  • Whanganui Collegiate School – Arrivals Precinct, Whanganui - submitted by RTA Studio

 

Resene Green Building Property Award

Best in Category

Waste Management Auckland Headquarters, Auckland - submitted by Stride Property Limited, Waste Management New Zealand Limited

Excellence

  • 82 Wyndham Street, Auckland Submitted by Argosy Property No.1 Limited
  • Inflight Logistics Warehouse, Auckland Submitted by Cook Brothers Construction, Eclipse Architecture, Air New Zealand, Beca Limited

 

Fagerhult NZ Health and Medical Property Award

Best in Category

Te Omanga Hospice, Lower Hutt - submitted by CCM Architects

Excellence

National Biocontainment Laboratory – Ministry of Primary Industries, Wellington - submitted by Beca Limited

Merit

  • Faculty of Dentistry, Graeme and Robyn Hart Building, Manurewa - submitted by University of Otago
  • North Shore Surgical Centre, Auckland - submitted by Peddlethorp, Aspec Properties, Southern Cross Hospitals

 

Naylor Love Heritage and Adaptive Reuses Property Award

Best in Category

Christchurch Town Hall Conservation Project, Christchurch - submitted by Hawkins, Christchurch City Council, Octa Associates Limited, Warren and Mahoney, Holmes Consulting, Cosgroves, Tonkin and Taylor, Emily Fryer Conservation

Excellence

  • Catalina Bay – Stage 1, Auckland - submitted by Willis Bond & Co Limited
  • University of Auckland – The Old Arts Building (Building 119), Auckland - submitted by Greenstone Group
  • Whanganui Collegiate School – HG Carver Memorial Library, Whanganui - submitted by RTA Studio

Merit

  • Northern Club – Bankside Street Extension, Auckland - submitted by MPM Projects
  • Plant and Food Research Hamilton and Cunningham Buildings, Auckland - submitted by GHDWoodhead creativespaces + Bossley Architects Limited
  • Ramada Suites Victoria Street, Auckland - submitted by Safari Group

 

CBRE Industrial Property Award

Best in Category

Waste Management Auckland Headquarters, Auckland Submitted by Stride Property Limited

Excellence

NCI, Auckland Submitted by Goodman

Merit

  • 17 Landing Drive, Auckland Submitted by Auckland Airport
  • 19 Timberly Rd, Auckland Submitted by Auckland Airport
  • Autex Manufacturing Warehouse Hobsonville, Auckland Submitted by Greenstone Group
  • Inflight Logistics Warehouse, Auckland Submitted by Cook Brothers Construction, Eclipse Architecture, Air New Zealand

 

Kainga Ora Homes and Communities Multi-Unit Residential Property Award

Best in Category

132 Halsey, Auckland - submitted by Willis Bond & Co

Excellence

  • Outlook Mission Bay, Auckland - submitted by Cooper and Associates (2013) Limited
  • SKHY, Auckland - submitted by Lamont & Co.
  • White Street & High Street, Rangiora - submitted by Kāinga Ora – Homes and Communities
  • Wilsher Village, Auckland - submitted by Panuku Development Auckland, RCP, Ignite Architects

Merit

  • Rawhiti Estate, Auckland - submitted by BeGroup New Zealand Limited, Ministry of Architecture + Interiors, Re-Imagine, Boffa Miskel, Argon Construction
  • SugarTree – Stages 1-3, Auckland - submitted by Greenstone Group
  • Te Hononga Tangata – Royal Oak Housing Community, Auckland - submitted by Designgroup Stapleton Elliott, The Salvation Army New Zealand Trust

 

Yardi Retail Property Award

Best in Category

Riverside Market, Christchurch - submitted by Riverside Limited

Excellence

Westfield Newmarket, Auckland - submitted by Scentre Group

Merit

Pukekohe New World, Auckland - submitted by Foodstuffs North Island Limited, RDT Pacific, Wingate Architects.

 

Holmes Group Tourism and Leisure Property Award

Best in Category

Four Points by Sheraton, Auckland - submitted by Russell Property Group

Excellence

Ngā Puna Wai Sports Hub, Christchurch - submitted by AECOM

Merit

  • Air New Zealand Auckland Regional Lounge, Auckland - submitted by Air New Zealand, TSA Management, Alaska Construction +
  • Interiors Limited, Eclipse Architecture, Gensler, Beca Limited, Rider Levett Bucknall
  • Dark Sky project Tekapō Observatory, Lake Tekapo - submitted by Cook Brothers Construction
  • Hawkes Bay Health and Sports Institute, Hawkes Bay - submitted by Pacific Environments NZ Limited
  • He Puna Taimoana, Christchurch - submitted by Development Christchurch Limited, Christchurch City Council
  • Nelson Airport Terminal, Nelson - submitted by Nelson Airport Limited
  • Pullman Rotorua Hotel, Rotorua - submitted by Stonewood Group Limited
  • Ramada Suites Victoria Street, Auckland - submitted by Safari Group
  • Wanaka Community Pool – Stage 2 of the Wanaka Recreation Centre, Wanaka - submitted by Queenstown Lake District Council, RCP


Templeton Group Urban Land Developments Property Award

Best in Category

Kōwhai Ridge, Auckland - submitted by Fletcher Living, Ngāti Whātua Ōrākei Whai Rawa Limited

Merit

  • Ravenswood, North Canterbury - submitted by Infinity Investment Group Holdings Limited
  • Waiata Shores, Auckland - submitted by Fletcher Living

Awards Sponsors

 


Contact 

To discuss opportunities to partner with the Awards, please contact:

Catie Harris
Event Manager
T: 09 373 3086
E: catie@propertynz.co.nz